Facebook’ un 2013 ile Gelen Yeni Zaman Tüneli Tasarımı |

Facebook’ un 2013 ile Gelen Yeni Zaman Tüneli Tasarımı

Facebook’ un 2013 ile Gelen Yeni Zaman Tüneli Tasarımı


Facebook yine Zaman Tüneli’ni değiştiriyor. Artık arkadaşlardan gelen bildirimler, durum güncellemeleri gibi paylaşımlar yalnızca sol taraftaki sütunda gözükecek. Profil sayfasının daha kullanışlı hale getirildiği bu yeni düzenlemede arkadaşlar arasındaki iletişime de daha çok önem veriliyor.

Yenilenen Zaman Tüneli sadece Yeni Zelandalı kullanıcılara sunulduğu için denemeniz mümkün değil. Yeni tasarımda soldaki sütun eskisine göre daha geniş bir yer kaplıyor. Sağdaki sütunda ise daralma olduğundan Arkadaşların gösterildiği kutucuklar 2×4’ ten 3×3’ e küçültülmüş.

Sağ sütunda yalnızca Arkadaşlar, Yakınlardaki Hareketler ve bildirim içermeyen diğer güncellemeler yer alıyor. Bu sayede artık Önemli Gelişmeler gibi Öne Çıkan bildirimler sayfanın her iki tarafında da gözükmeyecek.

Değişikliklerden bir diğeri de kapak resminin altında bulunan bilgiler. Arkadaşlar, Resimler, Haritalar ve Beğenilerin yer aldığı resimli kutucuklar artık yok. Onun yerine tüm bunları içeren bir menü yapılmış. Menüden istediğinize tıklayarak ayrı bir şekilde görebiliyorsunuz. Bunlardan en ilginci ise kişisel bilgileri daha gizli tutmak için yapılmış olduğu düşünülen, İlişki bilgilerinin kapak resminin altından kaldırılmış olması.

Facebook’un en son değiştirdiği yeni gizlilik ayarları ve öteki güncellemelerinde olduğu gibi, geçtiğimiz yılın Ekim ayında bu yeni dizaynını da kısıtlı sayıda kullanıcıyla test ettiği doğrulandı. Ötekilerinde olduğu gibi bu tasarımın da diğer ülkelerden önce Yeni Zelanda’ da hayata geçirilmesi, ülkeyi kısa bir sürede dünya çapında daha ileri götürecek gibi gözüküyor.

Tüm bu değişikliklerin, esas olarak Zaman Tüneli’nin kullanımını kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.

Önceden, bildirimler her iki sütunda da gözüktüğü için bazı yeni gelenler gözden kaçabiliyordu. Ama bu değişiklikler sayesinde artık en güncel bildirimler ilk sırada olacağı için karışıklıklar ortadan kalkacak diyebiliriz.

Son olarak yeni eklenen ‘’More’’sekmesi, Hakkında, Arkadaşlar ve Resimler dışındaki (Haritalar, Videolar, TV Şovları, Müzikler gibi) diğer aktiviteleri tek bir menüde sıralıyor. Ayrıca Instagram, Spotify, Foursquare, Flipboard gibi Open Graph uygulamasının aktiviteleri de yine bu sekmede yer almakta.

Yayınlayan Dilem Ayşıl / 4 yıl önce

Başlıklar

Facebook

Etiketler

Facebook

TOPLAM 3 YORUM


 • nuray

  facebook'un 2013 yeni zaman tünelinden hiç memnun değilim.dünden beri eski haline getirebilmek için uğraştım ama nafile:((( eski haline nasıl döndürebilirim?lütfen bana yardım edin...

  CEVAPLA
 • can

  Bende sağa geçti bile İyice iğrenç oldu. eskiye geçmem mümkün mü? acaba...

  CEVAPLA
 • Selami

  Harika olmuş. Facebook'dan büyük bir değişiklik bekliyordum. Ancak bu gerçekten başarılı olmuş. Haber için teşekkürler...

  CEVAPLA

BİZİ TAKİP EDİN

ÇOK KONUŞULANLAR