Facebook, Yüzler ve Kitaplardan Daha Akılda Kalıcı |

Facebook, Yüzler ve Kitaplardan Daha Akılda Kalıcı

Facebook, Yüzler ve Kitaplardan Daha Akılda Kalıcı


Facebook mesajları ve okuyucu yorumlarının, kitaplardan ve insan yüzlerinden daha fazla akılda kalıcı olduğunu yeni bir çalışma gösteriyor.

Araştırmacılar durum güncellemelerinin, yüzlerden 1.5-2 kat ve kitap cümlelerinden 1-1.5 kat daha fazla akılda kalıcı olduğunu ortaya koydu. Kaliforniya Üniversitesi, San Diego ve Warwick Üniversitesi aracılığıyla aynı araştırmacılar, metin mesajları ve tweetler aynı sonuçlar ile insan hafızasına mikroblog bağlantılı olarak kaydediliyor.

Kısa ve öz, mikrobloglamanın düzenlenmemiş tonu, doğal dilde insanları yakınlaştırıyor. Tüm haber akışınızı ilk görüşte önemsiz parçacıklar olarak görebilirsiniz ama onlar unutulabilir değil. Paylaşılan bilgiler ayrıcalıklı bir statüye sahiptir ve daha kolay hatırlanır.

Mickes ve kolej arkadaşları 200 anonim Facebook gönderisini topladı. Tüm ifadeler, büyük harfler, birden çok ünlem işareti ve diğer tüm dikkat dağıtıcı şeyler kaldırıldı. Durumlar, felsefi mesajlar ve “ben 7689 gün eski…”, “Bc bazen beni meraklandırıyor,” gibi yazılar içeriyor.

Yöntem aynı tip yüzler ile uygulanmış ama Facebook gönderileri yüz tanımayı gölgede bıraktı. Benzer bir şekilde CNN haber başlıkları okuyucu yorumları ile test edildi. “Ben güneyin derinliklerinde işsiz bir öğretmen değilim,” gibi kullanıcı mesajları, aynı uzunluktaki haber cümlelerini kırıp geçirdi.

“Dedikodu” içeren eğlence başlıkları da, Facebook mesajları gibi kolayca akılda kalıyor. Daha önceki bir yazımızda da sosyal medya ağlarının sosyal açlığı doyurmasına ilişkin bir araştırmadan bahsetmiştik. Sosyal ağlar hayatımızda gün geçtikçe daha büyük bir yer alıyor. Televizyonda haber izlemek veya gazetelerden haberleri okumak yerine sadece Facebook aracılığıyla hemen hemen tüm haberlere ulaşılabiliyor. Ayrıca daha hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor. Gün geçtikçe de kullanımları daha bağımlı bir hale geliyor.

Facebook’u sadece oyun uygulamaları için kullanan birçok kişi var. Sadece yakınlarından haber almak ya da dünya üzerindeki haberleri almak için kullanan insanlarda var. Akılda kalıcılığı konusunda ise çelişkiye düşmüyor değilim. Çünkü gerekli bilgiler yanında gereksiz bilgileri de akılda toplamanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca daha sonra unutulacağını bilsem bile bir kitap cümlelerinin yarattığı etkiyi verebileceğini düşünmüyor.

Yayınlayan Aysun Bayhan / 3 yıl önce

Başlıklar

Facebook

Etiketler

Tweetler, Facebook

Yorum Yok


BİZİ TAKİP EDİN

ÇOK KONUŞULANLAR