in ,

Duş Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 9 Şey

Tüm duşlar eşit ölçüde sağlıklı değildir. Evet, sabun ve su ideal bir duş için yeterlidir, ama nasıl? Doğru şekilde aldığınız duş sonrası her seferinde parlayan bir cilde ve ışıldayan saçlara sahip olabilirsiniz. Doğru bir duş için yapmanız gerekenleri size 9 madde açıklamaya çalıştık. Buyrun bakalım beğenecek misiniz.

1. Su Sıcaklığını Doğru Ayarlayın

Sıcak su, bir duşun cildi kurutması için en iyi yoldur. Kimse duş sonrası kuru bir cilde sahip olmak istemez, öyle değil mi? Duşta çok sıcak su kullanmak her ne kadar kimilerimizin daha fazla rahatlamasını sağlasada cildiniz için alsında çok faydalı değildir. Duşta çok sıcak su kullanmaktan kaçınmanızı öneriyoruz, çünkü sıcak su cildinizin doğal yağlarını deriden çıkartır ve cildinizin kurumasına neden olur. Uzmanlar en sağlıklı duşun ılık su ile alınan duş olduğunu söylüyorlar.

2. Islatmadan Önce Saçınızı Fırçalayın

Saçınızı ıslatacaksanız, önceden iyice fırçalayın, böylece ıslandığında saçınızı daha fazla karışmaz. Plastik havalandırma fırçaları, çoklu kıllara sahip oldukları için en iyisidir. Duşa girmeden önce her zaman önce saçınızı yıkayın.

3. İyice Şampuanlayın

Şampuan yaparken, şampuanı eşit bir şekilde dağıttığınızdan emin olun. şampuanı sadece kafanızın üzerine dökmeyin. Elinize bir miktar şampuan alın ve kafanızın tüm bölgelerini iyice şampuanladığınızdan emin olun. Özellikle uzun tüyleriniz varsa, boynun ense kısmını şampuanladığınızdan emin olun. Çoğu insan bunu unutur ve aslında en tehlikeli alanlardan birisidir. Saçınızı durulamadan önce 30-60 saniye şampuanlamanızı öneriririz.

Saçınızı fırçalarken, kafa derisine de masaj yapmak için zaman ayırın. Kirli saçlar her zaman kökten yağlanır ve temiz ve tüylü saçlar ile kafa derisine odaklanır. Ek olarak, bir saç derisi masajı ekstra kan akışına neden olur, bu da ekstra saç büyümesini teşvik edebilir.

4. Saç Kremi İçin Ekstra Zaman Ayırmanıza Gerek Yok

Saç kremi süresinin uzaması saçlarda bir fark yaratmaz. Şartlandırıcıların etkileri anında oluşmaya başlar, saçlarınız su moleküllerinden dolayı şişer, böylece saç kremi saçınıza daha fazla nüfuz edemez.

Standart formüllerin faydalarının çoğu, saçın yüzeyini kaplamadan gelir. Saçınızı korumak için haftada sadece bir kez derin bir saç kremi veya saç maskesi kullanız yeterlidir.

5. Vücudunuzu Güvenli Bir Şekilde Temizleyin

Sabun hijyeniktir ve gerekirse paylaşılabilir, ancak bir lif için bu kesinlikle doğru değildir. Banyo lifleri bakterileri, küfü, mayaları ve diğer kötü bir çok şeyi barındırabilir. Uzmanların önerileri banyo lifiniz size özel olmalıdır ve kesinlikle başkası ile paylaşılmamalıdır. Ayrıca banyo lifinizin yalnızca size ait olsa dahi temizliği özenle yapılmalıdır. Banyo sonrasında iyi temizlenmeden ve ıslak bırakılan banyo lifleri bakteriler için bulunmaz bir alandır. O nedenle banyo sonrasında lifinizi iyice durulamanız ve kurulamanız önerilir. Ve ayrıca bir lifi uzun süre kullanmamanızda fayda vardır.

6. Yüzünüzü Lavaboda Yıkama

Yüzünüzü ılık suyla yıkadığınızda, gözenekleriniz açılır, ürünün cilde nüfuz etmesine ve akne ile savaşan sihrini çalıştırmasına izin verir. Yıkama sonrasında durulamayı soğuk su ile yapmanızı öneririz. Çünkü soğuk su ılık su ve temizleyici ile temizlenen gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur. Dolayısı ile gözeneklere bakterilerin girmesi zorlaşacaktır. Bu basit ama önemli bir yöntemdir ve yüzünüzü yıkarken ılık su ve sonrasında soğuk su kombinasyonunu alışkanlık haline getirdiğinizde bir süre sonra farkı hissedeceğinize eminiz.

7. Aşırı Fırçalamadan Kaçının

Eksfoliye etme, ölü cilt hücrelerini çıkarmak ve yeni hücre büyümesini desteklemek de dahil olmak üzere birçok faydaya sahiptir. Cildiniz için iyi olsa da, aşırıya kaçmamak önemlidir. Eksfoliat haftada bir veya iki kez yapılabilir, fakat fazlası tahriş edici olabilir.

8. Saçlarınızı Soğuk Suyla Durulayın

Yüzünüze benzer şekilde, ılık su saç kütikülünü açar ve soğuk su onu tekrar kapatır. Soğuk su kütikülü kapatır, parlak saçları destekler. Sıcak veya ılık su ile saçınızı yıkadıktan sonra saçınızı dayanabildiğiniz en soğuk su ile durulayın.

9. Hemen Losyon Uygulayın

Nemliyken bile hemen losyonu uygulayın. Bu, suyu cilde kilitlemek ve iyi bir şekilde nemlendirmek için kullanılır. Vücudunuz duştan arındırılmış kalın bir nemlendirici için mükemmel bir tuvaldir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Sivilce & Akne Nasıl Geçer?